Chciałbym Wam pokazać, jak krok po kroku wykonać ciekawą kartę pracy, którą można wykorzystać podczas omawiania wielu tematów na zajęciach angielskiego z dziećmi – czyli drzewo w wersji 3D.
Na dole wpisu pobierzecie dwie wersje drzewa oraz wzór naklejek.
Jak wiecie w ostatnim miesiącu poznaję z moimi uczniami różne ptaki, z którymi zapoznały się też podczas oglądania mojej bajki – „Bobby i tajemnica zaginionego głosu”. Poniżej pokażę Wam, co zrobiliśmy na zajęciach.
1. Najpierw na kartce A4 przygotowałem dwa drzewa do druku i dostosowałem je tak, żeby pasowały do mojej bajki. Jeśli chcielibyście skorzystać z drzewa bez dodatkowych rysunków, to taka wersja też będzie poniżej do pobrania.
2. Jeśli wykonujecie drzewo z dziećmi, które nie potrafią jeszcze pisać, to powiedzcie, żeby je pokolorowały. Ja robiłem to drzewo też z dziećmi z drugiej klasy, więc dodatkowo poprosiłem je, żeby obok gałęzi wpisały nazwy naszych ptaków. Ważne, żeby napisy były koło korony drzewa, aby po złożeniu były dobrze widoczne. Poprosiłem dzieci, żeby wypisały po trzy nazwy na każde drzewo.
3. Wcześniej przygotowałem dla nich naklejki poznawanych ptaków. Naklejki wykonuję samodzielnie przy użyciu papieru samoprzylepnego a4 – świetna rzecz, bo dzieci uwielbiają naklejki. Naklejki drukuję na zwykłej drukarce atramentowej. 100 arkuszy kupicie z przesyłką za ok 25 zł.
4. Ważne, żeby naklejki zostały przyklejone obok lub na koronie drzewa, bo przy korzeniach będzie linia zgięcia i potem naklejki mogą być mało widoczne. Starsze dzieci oczywiście przyporządkowują naklejki do napisów.
5. Gdy wszystko jest ozdobione, to przechodzimy do budowania naszego trójwymiarowego drzewa. Rozcinamy kartkę na pół, tak żeby powstały dwa osobne drzewa. Następnie zgodnie z symbolem „nożyczek” rozcinamy oba drzewa mniej więcej do połowy zielonego znaczka „pomnik przyrody”: jedno drzewo rozcinamy od dołu, drugie od góry.
6. Po rozcięciu zaginamy drzewa mniej więcej w miejscu, gdzie kończy się pień, a zaczynają korzenie. To będzie podstawa naszego przestrzennego drzewa.
7. Teraz wystarczy włożyć jedno drzewo w drugie i gotowe:)! Jeśli macie więcej czasu i chcecie, żeby obrazek drzewa był widoczny z każdej strony, to musicie przygotować 4 małe drzewa i je złożyć. Jeśli chcielibyście zrobić wystawkę, to fajnym poysłem będzie, jeśli dzieci nawzajem połączą swoje drzewa. W ten sposób powstaje wspólna praca dwojga uczniów!
Oczywiście karty pracy z drzewem można wykorzystać do tysiąca tematów: pogody, pór roku, zwierząt… . Niech wyobraźnia Was poniesie;)!!!
Wszystkie materiały pobierzecie TUTAJ: