Z okazji piątej edycji EduWeek przygotowałem dla Ciebie coś, co przyda się nie tylko w Święta. W dodatku wykorzystasz to na wiele sposobów. Takie materiały lubimy najbardziej, czyż nie;)?
Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny kojarzą się dzieciom przede wszystkim z prezentami i zabawą. Dlatego zrobiłem 25 kolorowych flashcards z zabawkami, na które mam takie oto pomysły:
PIOTRUŚ i MEMORY
Kart jest 25, czyli można je idealnie wykorzystać do popularnej dziecięcej gry w „Piotrusia”. Par jest 12, a rolę tytułowego Piotrusia, którego nikt nie chce wyciągnąć z talii, odgrywa pajacyk z pudełka, czyli Jack-in-the-box. Każda para posiada swój numer. Dzieci poznają nie tylko słownictwo dotyczące zabawek, ale ćwiczą też formę liczby mnogiej.
W grze znajdziesz następujące pary:
- doll – dolls
- robot – robots
- dinosaur – dinosaurs
- scooter – scooters
- balloon – balloons
- rocket – rockets
- pinwheel – pinwheels
- block – blocks
- globe – globes
- skipping rope – skipping ropes
- kite – kites
- board game – board games
- Jack-in-the-box
Po odrzuceniu pajacyka, zostają 24 karty, które wykorzystasz do gry w „Memory”.
BINGO
Chciałem Ci pokazać moją wersję gry w „Bingo”. Bardzo lubię tę grę, ponieważ świetnie nadaje się do dużych grup.
Co potrzebujesz?
- 12 kart obrazkowych z zabawkami (te w liczbie pojedynczej)
- plansze do „Bingo”. Plansza do gry składa się z 25 kratek, na których znajdują się obrazki zabawek. Obrazki na planszy powtarzają się dwu lub trzykrotnie. Przygotowałem dla Ciebie dwa warianty planszy do „Bingo”, które pobierzesz tutaj: PLANSZE DO BINGO
Zasady:
Nauczyciel wkłada karty obrazkowe do worka i zaczyna losować. Wyciąga pierwszy obrazek i wypowiada na głos jego nazwę, np. scooter. Jeśli uczniowie dobrze rozpoznają słownictwo wykorzystane w grze, to nauczyciel najpierw wypowiada nazwę, a dopiero po kilku sekundach pokazuje obrazek.
Zadaniem uczniów jest odnalezienie obrazka z hulajnogą na swojej planszy i zamalowanie jednej kratki. Uwaga, obrazki na planszy się powtarzają, ale uczeń może zamalować tylko jedną kratkę. Musi dokonać wyboru.
Uczniowie, którym uda się zamalować 5 kratek w linii poziomej, pionowej lub na ukos, wołają Bingo! Osoby, które pierwsze ułożą swoją linię, mogą kontynuować grę i układać kolejne. Ja zwykle prowadzę grę do momentu, póki wszystkim dzieciom nie uda się ułożyć swojej linii.
TIC TAC TOE
Chyba wszyscy znają grę w „Kółko i krzyżyk”. Dzięki niewielkim modyfikacjom można ją z powodzeniem wykorzystać do powtarzania i nauki słownictwa. Gra do zabawy indywidualnej oraz w grupie.
Co potrzebujesz?
- 25 kart obrazkowych
- zestaw 24 kartoników z krzyżykami i kółkami. Do pobrania: KÓŁKA I KRZYŻYKI
Zasady:
Wszyscy siedzą na dywanie w kole.
Nauczyciel rozkłada karty obrazkowe na dywanie w 5 rzędach, po 5 w każdym. W ten sposób powstaje plansza do gry.
W grę można grać w parach lub niewielkich grupach. Każda drużyna decyduje na początku, który symbol wybiera – cross or circle.
Pierwszy zawodnik wybiera obrazek z planszy i nazywa go po angielsku, np. It’s a doll. Następnie, jeśli odpowiedź jest prawidłowa, kładzie na nim swój symbol – kółko lub krzyżyk. Potem grę kontynuuje zawodnik z przeciwnej drużyny i tak dalej.
Rozgrywka trwa do momentu, w którym jednej drużynie uda się ułożyć linię 4 kartoników ze swoim symbolem – w pionie, poziomie lub na ukos.
Gra dla wszystkich, którzy lubią rywalizację!
Więcej zabaw znajdziesz w moim ebooku „51 zabaw z angielskim”.
EBOOK, 1000 kart obrazkowych oraz gry ONLINE do zajęć możesz mieć już TERAZ!
Tutaj pobierzesz karty obrazkowe z zabawkami wraz z tłem na drugą stronę:
Koniecznie zajrzyj na stronę EduWeek, gdzie znajdziesz wpisy innych blogerek i blogerów! Będzie mi też miło, jeśli zostawisz komentarz pod tymwpisem:)