3 zabawy ruchowe do wykorzystania w dużych grupach – prosto z mojego EBOOKA!

To naturalne, że po dłuższym okresie pracy z tymi samymi dziećmi i grupami, potrzebujesz nowych pomysłów i zabaw. Chcesz, aby Twoje zajęcia językowe były wciąż interesujące. To szczególne wyzwanie dla nauczycieli i rodziców, którzy pracują z najmłodszymi dziećmi. Dlatego dziś pokażę Ci 3 ciekawe zabawy ruchowe, które rozruszają każde znudzone dziecko;) Znajdziesz je w moim ebooku dla nauczycieli i rodziców!

 

Dziś pokażę aż 3 zabawy, które wykorzystasz na swoich zajęciach!

 

Od dawna nosiłem się z zamiarem spisania zabaw, które wykorzystuję na swoich zajęciach angielskiego z dziećmi. W końcu napisałem ebook o wiele mówiącym tytule „51 zabaw z angielskim”;) Większość z nich wymyśliłem lub zmodyfikowałem do własnych potrzeb. Dlatego nie znajdziesz tutaj zabaw powszechnie znanych jak: Simon says, Kalambury czy Zabawa w sklep. Jestem pewien, że wiele pomysłów Cię zaskoczy!

W „51 zabaw z angielskim” opisuję zabawy przeznaczone dla dzieci od 4 do 8 lat. Może je wykorzystać zarówno nauczyciel, który chciałby urozmaicić swoje zajęcia, a także rodzic do pracy ze swoim dzieckiem w domu.

„51 zabaw z angielskim zawiera zawiera kilkadziesiąt zdjęć oraz linki do filmików video i materiałów do pobrania. Wszystkie zabawy, które znajdują się w ebooku wykorzystuję od wielu lat na swoich zajęciach. Dlatego staram się, aby były możliwie proste, a skomplikowane reguły nie zniechęcały moich małych uczniów. Zgodnie z zasadą, że dobra zabawa musi być szybka i emocjonująca!

Bo przecież, kiedy dzieci dobrze się bawią, to nawet nie zauważają, że się uczą!

 

Przygotowałem dla Ciebie specjalny kurs: Angielski dla dzieci DIY!

Tylko do końca roku przygotowałem specjalną przedsprzedażową ofertę mojego rocznego kursu: Angielski dla dzieci DIY!

Zobacz, co otrzymasz kupując kurs:

 • dostęp do 64 praktycznych scenariuszy zajęć angielskiego dla dzieci w wieku przedszkolnym!
 • dostęp do 32 szkoleń (jedno szkolenie w tygodniu), w których sukcesywnie będę omawiał poszczególne scenariusze oraz opisywał zagadnienia i problemy, jakie spotykają nauczyciela w pracy z dziećmi
 • dostęp do grupy na Facebooku, na której na bieżąco będę odpowiadał na pytania dotyczące naszego kursu
 • dostęp do kart obrazkowych do wydruku ze szkoleń (w tym 80 ręcznie malowanych kart obrazkowych, które zostały stworzone na moje zamówienie)!
 • ebook “51 zabaw z angielskim”, ze szczegółowym opisem sprawdzonych gier i zabaw!
 • dostęp do kulturowych filmików (m.in. Halloween, Thanksgiving Day, Christmas, St. Patrick’s Day)!
 • wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia kursu!

KURS trwa od września 2023 do czerwca 2024!

 

Przy zakupie otrzymasz

 mój ebook „51 zabaw z angielskim”  oraz 80 ręcznie malowanych kart obrazkowych!!!

WEJDŹ DO SKLEPU

 

Już teraz zobacz pierwsze szkolenie!

ZOBACZ SZKOLENIE

 

Dołącz też do naszej grupy na Facebooku:

„Angielski dla dzieci DIY Zrób To Sam – proste zabawy!”

(grupa dla nauczycieli i rodziców dzieci wieki przedszkolnym i wczesnoszkolnym!)

 

A poniżej znajdziesz opis 3 zabaw ruchowych z mojego ebooka, które doskonale sprawdzą się nawet w dużych grupach:

 

Wyścig słówek

Zabawa doskonale sprawdzi się w większej grupie. Pozwala na powtórzenie słownictwa w wyjątkowo atrakcyjnej formie.

 

Co potrzebujesz?

 • karty obrazkowe

 

Zasady:

Wszyscy siedzą na dywanie w kole.

 

Nauczyciel wyciąga dwie karty obrazkowe. Nazywa je wspólnie z dziećmi. Po czym na sygnał one, two, three przekazuje jedną kartę dziecku po lewej stronie oraz dziecku po prawej stronie. Ważne, żeby obie karty przekazać w tym samym momencie.

 

Zaczyna się wyścig. Dzieci przekazują sobie kolejno obrazki. Tak, żeby każdy obrazek zrobił koło i wrócił ponownie do nauczyciela. Który obrazek wróci do nauczyciela jako pierwszy, wygrywa wyścig słówek. W czasie wyścigu można kibicować obrazkom, dzięki czemu dzieci mają okazję powtarzać słownictwo.

 

Na koniec można  zrobić wielki finał spośród obrazków, które wygrały swoje wyścigi.

 

Zabawa mocno angażuje dzieci, dlatego warto ją wprowadzić w momencie, kiedy dzieci będą zmęczone lub znudzone. Tak, żeby je trochę rozruszać;)

 

 

Dog

To jedna z tych zabaw, do których dzieci chcą ciągle wracać. Dzięki niej poznają i utrwalą pytanie Have you got…/ Do you have…? Gra dobrze sprawdzi się w grupie do 20 osób.

 

Co potrzebujesz?

 • karty obrazkowe

 

Zasady:

To zabawa ruchowa.

 

Nauczyciel rozrzuca karty obrazkowe, które dzieci już znają. Najlepiej, żeby karty były ułożone w kształcie okręgu, tak aby dzieci mogły chodzić wokół nich. Ważne, żeby obrazków było tyle, ilu jest uczniów.

 

Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które zamienia się w tytułowego pieska. Prosi je, żeby się odwróciło i zamknęło oczy: Turn around and close your eyes, please. Do reszty uczniów nauczyciel woła, aby spacerowali dookoła obrazków: Walk, walk, walk!

 

Na umówiony sygnał, np. klaśnięcie – clap, clap, clap, każde dziecko siada na jednym, wybranym obrazku. W taki sposób, żeby go całkowicie zasłonić swoim ciałem i utrudnić zadanie pieskowi.

 

Kiedy wszystkie dzieci zajmą swoje miejsca, nauczyciel prosi odwrócone dziecko, aby wróciło do pozostałych uczniów, np.: Tomek, go back, please!           

Tomek, który wciela się w rolę psa, musi teraz znaleźć jeden z ukrytych obrazków, o który poprosi nauczyciel, np. Tomek, who’s got a train?

 

Tomek-pies rozgląda się i zadaje pytanie kolejnym osobom: Have you got a train?  Dzieci odpowiadają w zależności od zaawansowania No, I haven’t, I have got a car albo No, it’s a car lub w przypadku znalezienia obrazka przez pieska – Yes, I have; Yes, it’s a train.  

 

Tomek ma tylko 3 szanse na znalezienie osoby, która ma pociąg na swoim obrazku. Jeśli mu się to uda, będzie mógł wybrać kolejne dziecko, które zamieni się w pieska w następnej turze. Jeśli nie, to nauczyciel wybiera kolejnego zawodnika.

 

Zabawa jest niezwykle grywalna i praktycznie nigdy się dzieciom nie nudzi!

 

Sit down game

Są takie zabawy, które działają przy jednym uczniu i przy trzydziestu. „Sit down game” z pewnością do nich należy. Gra ćwiczy kompetencje rozumienia ze słuchu.

 

Co potrzebujesz?

 • karty obrazkowe

 

Zasady:

To zabawa ruchowa.

 

Nauczyciel prosi dzieci, aby wstały i każdy znalazł miejsce dla siebie: Stand up, please! You need more space!

 

Jeśli podczas zajęć pojawia się słówko, które trudno uczniom zapamiętać, możemy wykorzystać je podczas tej zabawy, np. board game. Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że muszą słuchać uważnie słówek, które po kolei wymienia.  Kiedy usłyszą board game, muszą natychmiast usiąść. Ważne, żeby wszystkie słówka, które są wykorzystane w zabawie, były dzieciom znane.

 

Nauczyciel wymienia ciąg słów, np. train, ball, jigsaw puzzle, board game. Sprawdza czy wszystkie dzieci zrozumiały zasady i usiadły na słówko board game. Jeśli tak, grę można przyśpieszyć i wymieniać coraz krótsze serie, aby uczniowie mieli wiele okazji do siadania i wstawania. Co jakiś czas staramy się zwieść dzieci, akcentując mocniej ostatnie słowo, które nie jest grą planszową. Tak, aby sprawdzić czy uczniowie uważnie słuchają, np. ball, train, jigsaw puzzle!

 

Taka prosta zabawa, a ile wywołuje uśmiechów!

 

Mam nadzieję, że zabawy Ci się spodobają i wykorzystasz je na swoich zajęciach:)

 

 

6 thoughts on “3 zabawy ruchowe do wykorzystania w dużych grupach – prosto z mojego EBOOKA!

  1. Najczęściej przeprowadzam je właśnie w grupach przedszkolnych. A w pierwszych i drugich klasach, korzystam z tych zabaw, jako szybkie przerywniki, kiedy widzę, że dzieci zaczynają ziewać, po jakimś ćwiczeniu wymagającym skupienia;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *