Nauczyciele starają się, żeby ich zajęcia były interesujące. A uczniowie oczekują, że nie będą się na nich nudzić. Kolorowa książka jest atrakcyjna tylko na początku roku szkolnego. Chwilę później uczniowie potrzebują już coś zmienić. Dokładnie tak, jak zmienia się Internet, gdzie niemal w każdej sekundzie pojawiają się nowe inspirujące treści. Poniżej prezentuję kilka moich ulubionych stron internetowych, dzięki którym stworzycie niebanalne karty pracy, łatwo i przyjemnie.
W poprzednim wpisie W co się bawić w Internecie cz.1, pisałem o tworzeniu gier na zajęcia przy pomocy strony internetowej learningapps.org.
A może rebus albo labirynt?
Dzieci uwielbiają rozwiązywać labirynty i rebusy. Dlaczego nie wykorzystać tej miłości na lekcji? Doskonałym narzędziem do tworzenia labiryntów i nie tylko, jest strona festisite.com. Po zalogowaniu i wejściu w zakładkę Text Layout, a następnie Maze, czyli labirynt, możemy stworzyć swój niepowtarzalny, edukacyjny labirynt. W drodze do wyjścia nasi uczniowie będą zbierać literki, które utworzą wcześniej ustalone przez nas hasło. To narzędzie sprawdzi się świetnie na zajęciach językowych i właściwie każdych innych, bo ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Innym genialnym narzędziem, który znajdziecie tuż pod kreatorem labiryntów, jest kreator rebusów. Rebusy można tworzyć w języku angielskim, niemieckim, a nawet holenderskim. Wystarczy wpisać słowo lub zdanie, które ma być rebusem, a kreator wykona całą resztę. Doda obrazki i podzieli słowa tak, żeby rebus się udał.
Warto zajrzeć na festisite.com, bo to kopalnia inspirujących pomysłów. Dzięki stronie będziecie mogli zaprojektować własny plakat, wiersz, a nawet karty do gry.
Coś dla łamaczy kodów
Inną stroną, którą chciałem Wam zaproponować jest worksheetgenius.com. Strona oferuje wiele kreatorów z różnych dziedzin, np. z matematyki. Natomiast, karty pracy z języka angielskiego znajdziecie w folderze English worksheets. Mamy tutaj do wyboru 12 interesujących kreatorów – od bingo, nauki pisania aż po tworzenie własnych flashcards.
Dla mnie najciekawszą propozycją jest Code breakers, który szybko pozwala zakodować każde słowo i zdanie. Uczniowie będą mieli sporo frajdy, bawiąc się w detektywów i łamaczy kodów.
Wykreślanki, krzyżówki i uzupełnianki
Na koniec polecam bardzo przydatną stronę The teacher’s corner, skąd można pobrać za darmo mnóstwo interesujących materiałów do nauki angielskiego. W zakładce Printable Worksheets (worksheets.theteacherscorner.net), jest kilka kreatorów, które koniecznie trzeba wypróbować na zajęciach. Macie do dyspozycji, m.in. kreator krzyżówek, wykreślanek i moje ulubione Fill in the blank, czyli uzupełnianka. Dzięki temu ostatniemu narzędziu, szybko przygotujecie ćwiczenie utrwalające słownictwo lub powtórkę z gramatyki.
Karty pracy, które przygotujecie samodzielnie, na pewno będą ciekawym urozmaiceniem zajęć. Ale największą ich zaletą jest to, że szybko możecie je dopasować do potrzeb i możliwości Waszych uczniów.